fbpx

Ruszamy z nową misją! Zaczyna się Mania Pomagania! :)

American Cars Mania 2022 za nami!
12 lipca 2022
Przygotowania do American Cars Mania 2023!
2 lutego 2023
Show all

Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda z nową misją

 

Mobilna klinika, która wspiera medycznie lokalne społeczności, docierając do dzieci z badaniami USG, rusza w nową podróż. Po ponad 18 latach, ponad 83 000 przeprowadzonych badań w programie „NIE nowotworom u dzieci” ambulans Fundacji Ronalda McDonalda został przekazany Polsko – Amerykańskiej Fundacji American Cars Mania do realizacji jej misji i programów pomocowych. Zbiórki krwi, profilaktyka, edukacja medyczna, pierwsza pomoc – jedyny taki Chevrolet w Europie nie przestaje pomagać.

 Dwie organizacje, Fundacja Ronalda McDonalda i Fundacja American Cars Mania (w skrócie Fundacja ACM), nawiązały współpracę, dzięki której lokalne społeczności będą mogły korzystać z mobilnej kliniki, która do niedawna służyła w programie „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Uroczyste przekazanie ambulansu odbyło się 28 grudnia 2022 roku w obecności Zarządów obydwu fundacji oraz Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego, który wspiera społeczną aktywność w swoim regionie.

„Chevi”, bo tak pieszczotliwie nazwały go dzieci, badane na jego pokładzie, był pierwszą mobilną kliniką w wielkim programie, który zmienia rzeczywistość polskiej medycyny pediatrycznej. Historia badań USG na pokładzie ambulansu „Chevi” sięga 2005 roku.

Celem programu jest od samego początku wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, w tym także zmian nowotworowych w czasie profilaktycznych, przesiewowych badań USG, których ani w 2005 roku ani dziś jeszcze nie ma w pakiecie badań dla każdego dziecka. Wczesne diagnozy w czasie ogólnopolskich badań “NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda nigdy nie miałyby miejsca, gdyby nie mobilność programu. Dzięki temu, że lekarze radiolodzy dojeżdżali do dzieci, można było ocalić zdrowie i życie maluszków, dla których te badania pozostawały z różnych powodów niedostępne.  – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezeska i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Fakt, że lekarze na pokładzie ambulansu dojeżdżali do dzieci zmieniało wszystko. Dostępność to podstawa w każdej profilaktyce. Badania USG dla dzieci poniżej 6. roku życia, dają możliwość oceny stanu zdrowia dziecka na etapie, gdy jest ono statystycznie w szczytowym okresie zapadalności na niektóre nowotwory i szereg chorób wieku dziecięcego rozwijających się bezobjawowo. Zgodnie z założeniem program dociera do dzieci blisko ich miejsc zamieszkania, znosząc od razu co najmniej 3 ważne bariery dostępu – odległości, lekarzy, kosztów. Przez 18 lat na pokładzie mobilnej kliniki najlepsi lekarze z ośrodków w całej Polsce zbadali ponad 83 000 dzieci. Ambulans badał w ponad 900 miejscowościach w Polsce, niezależnie od ich wielkości, dojeżdżając do dzieci, a badania zawsze były dla rodzica bezpłatne. W tej podróży po zdrowie „Chevi” pokonał 240 tys. kilometrów.

W historii tej mobilnej kliniki bardzo ważną misją były działania podjęte w lutym 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie. Wówczas ambulans natychmiast wyjechał do Przemyśla. Tam, stojąc na granicy polsko – ukraińskiej, służył jako mobilna „przychodnia”, na pokładzie której lekarze i ratownicy medyczni mogli udzielać pomocy i konsultacji medycznych uciekającym z Ukrainy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Życzymy Fundacji ACM wszystkiego, co najlepsze i mamy poczucie, że nasz plan przekazania ambulansu, podzielenia się doświadczeniem, będzie przykładem, jak ważne cele społeczne i idee łączą ludzi i organizacje – mówi prof. Adam Jelonek, honorowy prezes zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

Fundacja Ronalda McDonalda będzie kontynuowała program „NIE nowotworom u dzieci”, korzystając z drugiego ambulansu.  „Chevi”, w barwach Fundacji American Cars Mania, będzie jeszcze przez lata służył lokalnym społecznościom, m.in. jako mobilny punkt poboru krwi.

Fundacja American Cars Mania jest ściśle związana z Międzynarodowym Zlotem Pojazdów Amerykańskich „American Cars Mania”, który po raz pierwszy został zorganizowany w Miliczu (dolnośląskie) w 2013 roku i odbywa się co rok, skupiając coraz większą grupę pasjonatów amerykańskiej motoryzacji i kultury. Już wtedy zrodził się pomysł, aby rozpocząć działania prospołeczne. W tym celu została powołana Fundacja American Cars Mania. Dzięki wspólnym celom Fundacja ACM nawiązała współpracę m.in. z Milickim Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacją Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. W nawiązaniu do nazwy Fundacji mottem przewodnim prowadzonych w jej ramach działań jest „Mania pomagania” i właśnie z takim hasłem wyruszy w trasę „Chevi”, który stał się najważniejszym i największym członkiem Teamu ACM.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy kontynuować jego misję pomagania. Dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za zaufanie, jakim nas obdarzono oraz za możliwość spełnienia naszych celów. Pracę na pokładzie pięknego, amerykańskiego trucka będzie potęgować nasze niewyczerpalne zamiłowanie do amerykańskiej motoryzacji oraz kultury, które mamy w sercach od dawna. Od teraz zawsze i wszędzie będzie z nami kawałek Ameryki na czterech kółkach, którym pojedziemy tam, gdzie będzie potrzebna nasza pomoc.

Dziękujemy Panu Marcinowi Krzyżanowskiemu, Wicemarszałkowi Województwa Dolnośląskiego za to, że dostrzegł w nas potencjał i wyszedł z inicjatywą zadbania o zdrowie mieszkańców Dolnego Śląska. Jesteśmy gotowi do podjęcia współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, aby naszymi wspólnymi działaniami dotrzeć z pomocą do jak największej ilości osób. Zbiórki krwi, profilaktyka zdrowotna, edukacja prozdrowotna, pierwsza pomoc, zdrowie psychiczne – to nasze wspólne cele – mówią zgodnie Mariusz Wypychowski i Adam Rostalski – Fundacja American Cars Mania.

Cieszę się, że „Chevi” dzięki aktywności dolnośląskich NGO trafia do naszego regionu. Patrząc na zaangażowanie Fundacji American Cars Mania, jestem przekonany, że będzie on w dalszym ciągu dobrze służył. My oczywiście będziemy te działania wspierać. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i współpracę. Chętnie wykorzystamy ambulans do aktywności profilaktycznych skierowanych do naszych mieszkańców. Będzie to kolejna możliwość do wyjścia z badaniami i edukacją profilaktyczną bliżej ludzi. W tym roku proponowaliśmy paniom badania cytologiczne w mobilnym punkcie cytobusie. Widzimy, że taka forma badań jest dobrze odbierana i potrzebna, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W cytobusie przebadaliśmy 1156 kobiet. Na ambulans od Fundacji McDonalda też mamy kilka pomysłów. Jednym z nich są konsultacje z trenerem mentalnym, który pomoże Dolnoślązakom w zadbaniu o zdrowie psychiczne. – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Aby przetrwała pamięć o pierwszej roli tej mobilnej kliniki, przy drzwiach wejściowych na pokład pojazdu zostanie umieszczona informacja o pochodzeniu „Cheviego”, jego 18 latach niezawodnej służby w programie „NIE nowotworom u dzieci” i przyjęciu na pokładzie ponad 83 000 dzieci w latach 2005 – 2022.  Dla wielu rodzin i dzieci ambulans łączy się z bardzo osobistymi historiami.

Po załatwieniu niezbędnych formalności związanych z przekazaniem ambulansu Fundacja ACM będzie gotowa do realizacji działań prospołecznych. Na początek roku 2023 zaplanowane są spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, aby wspólnie omówić pomysły na wykorzystanie „Cheviego” w programach pomocy mieszkańcom Dolnego Śląska. „Mobilne Centrum Zdrowia” będzie docierało do ludzi, którzy potrzebują pomocy, kontynuując tym samym misję rozpoczętą przez Fundację Ronalda McDonalda.

Kontakt dla mediów:

Fundacja Ronalda McDonalda:
Marta Tomaszewska
tel. 660-442-404
mail: marta.tomaszewska@frm.org.pl

Fundacja American Cars Mania:
Adam Rostalski
tel. 530-262-015
mail: fundacja@americancarsmania.pl

Fundacja American Cars Mania serdecznie zaprasza do nawiązania współpracy.

gdpr-image
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more
Translate »